Duben 2010

Video

8. dubna 2010 v 16:36 | Autor |  Videa

White Star Line

7. dubna 2010 v 17:29 | Autor |  White Star Line
sadfasdfsdaf

Oceanic Steam Navigation Company všeobecně známější jako White Star Line byla významná britská rejdařská a loďařská společnost sídlící v Liverpoolu. Provozovala síť lodních linek (dopravy osob i nákladu) mezi Evropou a USA, Austrálií a Novým zélandem. Tato společnost je dnes známá hlavně kvůli nešťastnému Titanicu a jeho sesterské lodi Britannic, která se potopila v první světové válce. Později přesídlila do Londýna. V roce 1934 se White Star Line sloučila s její hlavním soupeřem Cunard Line, která operovala až do roku 2005 a nyní je součástí společnosti Carnival Corporation & PLC.

Lodě třídy Olympic Cunard a White Star Line mezi sebou soupeřily ve slávě a úspěchu. Cunard nechala postavit Lusitanii a Mauretanii a White Star Line jim odpověděla stavbou lodí třídy OLYMPIC. Tyto lodě nesly název Olympic, Titanic a Gigantic (po potopení Titanicu přejmenovaná na Britannic). Zatímco Lusitania a Mauretania byly postaveny především pro rychlost, lodě třídy OLYMPIC byly navrženy jako nejluxusnější lodě světa. Bohužel Olympic byl jedinou lodí, která přinesla společnosti zisk. Titanic se potopil na své panenské cestě do New Yorku, když se srazil s ledovcem a Britannic, ještě před službou pro White Star Line, byl zabaven námořnictvem a sloužil jako nemocniční loď v 1. světové válce. Britannic bohužel vjel do minového pole, které tam položila německá ponorka U-73, na jednu z min najel a za 55 minut se potopil


White Star Line dnes Kanceláře White Star Line v Londýně pojmenované Oceanic House existují stále ještě dnes. Nachází se jen blok od Trafalgarského náměstí a je zde ještě vidět jméno společnosti nad vchodem do budovy. V budově se dnes nachází restaurace Texas Embassy Cantina. Zásobovací loď SS Nomadic (1911) pro Titanic a Olympic je poslední loď společnosti WSL, která se dochovala. Tato loď byla prodána v aukci Northern Ireland Department of Social Development v lednu 2006. Dnes se Nomadic nachází v Belfastu, kde bude kompletně zrestaurován.

Ze tří lodí třídy OLYMPIC dvě nikdy nedokončily komerční plavbu. Nicméně Olympic (první ze tří obrů) měl dlouhou a vynikající kariéru. Ve válečném období (12. května 1918) sklidil nečekaný úspěch, kdy se mu podařilo zaútočit na nepřátelskou německou ponorku U-103, která se posléze potopila. Když se pro nově zformovanou společnost Cunard - White Star Line 16. května 1934 Olympic vydal na první plavbu, nešťastnou náhodou v mlze najel na majákovou loď Nantucket a potopil ji. Tento incident si vyžádal 7 životů posádky majákové lodi. Nicméně si v průběhu své kariéry vydobyl velmi dobrou pověst a lidé jej přezdívali "Stará spolehlivá". Když 11. října roku 1935 vyplul na svou poslední plavbu, byl po 24 letech aktivní služby za 100 000 liber prodán k sešrotování.

From wikipedia.org

Fotky

7. dubna 2010 v 17:17 | koudy |  Fotogalerie
gsdgsdfgsdfgsdf
sdgfsdfgsdgsdf


stavba