Leden 2012Jídelna služek a sluhů

27. ledna 2012 v 17:03 | Autor |  Paluba C
Jídelna služek a sluhů se nacházela v zadní části paluby C poblíž schodiště první třídy a v blízkosti kadeřnictví I.třídy.
Jídelna byla uzpůsobena aby pojala cca 40 lidí. Celý prostor byl v skromnějším stylu který byl podobný II. třídě. Obložení bylo dubové, bílé barvy kombinované tmavým spodním lemem, podlaha byla tvořena jednoduchým linoleem. Nábytek měl obdobné rysy jako v jídelně II. třídy, čili židle s kulatými opěradly, velké stoly a jednoduché lavice.
Celý prostor sloužil jako jídelna ale také i jako společenská místnost pro stevardy. Místnost ztratila definitivně funkci jídelny v roce 1928 kdy zní byl vytvořen dámský kadeřnický salon.
(Použitá 3D rekonstrukce Clément d'Esparbès)

Dámské kadeřnictví a kosmetický salon (od roku 1928)

23. ledna 2012 v 12:22 | Autor |  Paluba C
Dámské kadeřnictví a kosmetický salon se zřídil na palubě Olympiku po refitu v roce 1928. Dámské kadeřnictví se zřídilo místo původní jídelny sluhů. Prostor byl více rozšířen do přední části pomocí výklenků a výlohy. Kadeřnictví nabízelo rozšířenější služby jako tvoření módních účesů pro slavností akce, kosmetické procedury dalé klasické služby jako mytí vlasů, barvení vlasů a další. Kosmetické služby byly v tehdejší době velice vyhledávané a salóny a dokonce i butiky se na palubách lodí se stávaly běžným.
Kromě kadeřnických a kosmetických služeb se zde prodávaly suvenýry jako odznaky, plyšová zvířátka, plakáty,modely Olympiku, vlaječky, a další reklamní předměty. Mimo kadeřnictví bylo možné si tyto předmety zakoupit v informační kanceláři na palubě C.

Promenáda III. třídy "Poop deck"

21. ledna 2012 v 11:07 | Autor |  Paluba B
Promenáda III. třídy, v plánech nazývaná "Poop deck" bylo místo na zadní palubě. Původně tento vyvýšený prostor sloužil na jiných, starších lodích jako zábrana vlnám zasahujích odzadu při možné bouři, ale po příchodu obrovských parníků jako Olympic se tato část stala spíše designovým prvkem než aby sloužila k záměrné ochraně.
Pod promenádou III. třídy se na palubě C nacházela "General Room" (společenská místnost III. třídy), Kuřácký salónek III. třídy, strojovna kormidla a vratidel. Na palubě se nacházely dva elektrické nákladní jeřáby, ventilátory, dva páry vratidel, pacholata, světlíky, lavičky, dokový můstek. Dokový můstek bylo vyvýšené místo sloužící při dokování lodi. Můstek byl vybaven telefonem, telegrafy, kormidlem, a vším potřebným pro dokování. Můstek byl při plavbě uzavřen a cestujícím nepřístupen.
Paluba byla denně hojně využívaná zejména rodinami s dětmi, jelikož pro pobyt na čerstvém vzduchu společně s palubními hrami a pro příjemně strávený den byla promenáda jako stvořená.
Po zřízení turistické třídy byla promenáda propojena s promenádou na palubě B spojující lávkou.


OlympicWS's Channel - YouTube

15. ledna 2012 v 17:06 | Autor |  Videa

Kanál webu Olympic-Whitestar na Youtube.comRozdělení posádky

12. ledna 2012 v 19:28 | Autor |  Posádka
Pro chod a správné fungování lodi jako byl Olympic bylo za potřebí okolo 900 lidí. Loď potřebovala námořníky,(kapitán, důstojníci, telegrafisté, hlídka, ostatní námořníci) kotláře, mazače, topiče a přihazovače, hasiče, strojníky, elektrikáře, mazače, poštovní pracovníky, číšníky, servírky, kuchaře, pomocné síly, uklízecí personál, stevardy a stevardky, lodní orchestr, lodního lékaře, instalatéra, písaře, skladníka, masérku, polévkáře.
Posádka při každé plavbě nebyla stejná, vždy se složení měnilo jelikož pracovníci přestupovali na jiné parníky a naopak. Při vyplouvání ze Southamptonu nebyla posádka kompletní jelikož zbytek posádky přistupoval na loď až například v Cherbourgu nebo Queenstownu během cesty.
Směny byly u každé skupiny pracovníků jiné, například topiči pracovali ve čtyřhodinových směnách. Ubytování posádky bylo rozšířeno po všech palubách kromě paluby A a B. Na člunové palubě poblíž můstku byli ubytováni důstojníci a kapitán. Od paluby C níže bylo ubytování posádky více rozšířeno.
Ubytování posádky byla klasické jako u kajut cestujích, čili postel, šatník, toaletní, noční stolek, lampu, topení, a přiléhající koupelnu (v případně umyvárny na chodbách). Topiči, hasiči měli společné ubytovny s desítkami postelí.

Poznámka ( O každém povolání z posádky bude napsán článek který naleznete v sekci "Posádka"

Recepce A la Carte Restaurantu (od roku 1912)

10. ledna 2012 v 14:29 | Autor |  Paluba B
Po úspěchu Pařížské kavárny na Titaniku se vedení rozhodlo přistavit i kavárnu na Olympic v roce 1912/1913. Společně s Pařížskou kavárnou se přistavěla i část A la Carte Restaurantu. Restaurant byl rozšířen na levobok společně s jeho zázemím.
Přileléhající sklad vína, a ostatní sklady se zrušily a na jejich místech se zřidila recepce A la Carte Restaurantu.
Vchod do recepce vedl od zadního schodiště I. třídy.
Recepce měla bílé detailně vyřezávané jednoduché obložení které krásně disponovalo se sousedícím restaurantem a kavárnou. Nábytek jako křesla, stolky, lavice byly dřevěné konstrukce a výplně byly ratanové či lýkové, lakované. Design nábytku byl v podobném stylu jako nábytek restaurantu společně s kobercem s květinovými ornamenty. Osvětlení bylo formou malých křišťálových lustrů, podobných jako na obou schodištích I. třídy. Recepce byla oddělena stěnou od restaurantu která měla dvě okna na každé straně se skleněnou výplní a široký vchod. Během provozu A la Cartu Restarantu měl i tento úsek obsluhu. Pro zpříjemnění prostoru byly na stolech skleněné vázičky s čerstvými květinami, menu a případně stolní inventář. Od roku 1920 byl nábytek nahrazen identickým nábytekem A la Carte Restaurantu, čímž se funkce restaurantu rozšířila o tento prostor.

Dokument, Titanic: Birth of a Legend

9. ledna 2012 v 16:20 | Autor |  Dokumenty
Dokument Titanic: Birth of a Legend, od Discovery Channel zachycuje příběh Titaniku od samého počátku.
Upozorňuji že tento dokument je nahrán na serveru Youtube.com a za jeho původ neručíme a nezodpovídáme.