Srpen 2012

III.třída

19. srpna 2012 v 22:25 | Autor |  Třídy
III. třída byla odjakživa ten nejlevnější způsob cestování. Od počátku třídního systému toto cestování využívali přistěhovaci a imigratni, cestovatelé a další. Olympic vytvořil naprostou revoluci a inovaci v cestování III. třídou. Jeho III. třída se naprosto odlišovala od ostatních společností jako naprostý boom. Její propracovanost, vybavení, umístění a také služby neměly obdoby. Její největší předností byla lepší ubytování, strava a celkový vzhled. S novou třídou přišla nová epocha cestování.
Pro ubytování III. třídy sloužilo několik variant ubikací. Předně to byly kajuty s palandovým řešením. Každá kajuta se lišila počtem nocležníků. Celá kajuta byla zasazena do bílého kontrastu, dřevěné obložení a také strop. Celý kontrast vyplňovaly tmavě hnědé palandy společně s toaletním stolkem s umyvadlem. Ložní prádlo bylo samozřejmě sněhové bílé a perfektně čisté, a deky se pyšnily vyšitým logem "White Star Line". Dalším vybavením bylo zrcadlo, topení věšák, skládací lavice, šatník, avšak zavazadla se ukládala pod postele.
Další variantou bylo ubytování na ubytovně pro svobodné a pro ty co nechtěli zbytečně platit za kajutu. Ubytování bylo řešeno palandami ve velké místností která měla funkci jako noclehárny nebo také jako nákladový prostor v případě že bylo více zásilek nebo nezaplnění míst. Na palubě bylo také zřízení na mužské a dámské části ubytování. K ubytování samozřejmě přiléhaly umývárny a toalety rozdělené na pánské a dámské. (Zajímavostí bylo že pro celou III. třídu v době uvedení Olympiku k dispozici byly jen dvě vany. Dříve se totiž věřilo že časté mytí a koupání způsobuje plicní onemocnění). Samozřejmě s postupem doby přibylo více van.
Veřejné prostory pro III. třídu byly sice omezenější než u ostatních tříd, avšak byly dostačující a celkem na výhodných místech lodi. Do veřejných prostotorů spadala jídelna, otevřený prostor III. třídy na palubě D, kuřácký salonek, společenská místnost "General room", promenády na přídi a zádi.
(Ke každému prostoru je určen článek v rubrikách "Paluba B-G".)
Stravování se v dobách nasazení Olympiku lišilo od pozdějího složení stravy. Do jídelníčku spadala jatečná masa, těstoviny, luštěniny, rýže, brambory, vydatné polévky, ovocné koláče, kompoty, pudinky, suchary, pečivo, ovoce a zelenina, káva, čaj, voda a mléko. Jídlo bylo třikrát denně v několika hodinových intervalech v jídelně III. třídy na palubě F.
Samozřejmě se na palubě podával i alkohol který zahrnoval pálenky, tmavá piva a další. Alkohol byl uložen v baru na palubě C v kuřáckém saloku III. třídy, a na palubě D v baru takzvaného "Otevřeném prostoru III. třídy" který sloužil jako společenská místnost která byla na plánech označena "3rd Class Open Space".
Během let se situace III. tříd na lodích měnila. Na palubě Olympiku se v roce 1928 zrušila III. třída jelikož imigranti už moc do Ameriky necestovali, a tak se zřídila turistická třída. S turistickou třídou přišel i bohatší jídelníček a ještě lepší podmínky.

Ceny lodních lístků

19. srpna 2012 v 22:04 | Autor |  Třídy
Salónní kajuta - 4350 dolarů, 870 liber - dnes 128 000 dolarů, to je 2,1 mil. Kč
První třída - 150 dolarů, 30 liber - dnes 4400 dolarů, to je 73 000 Kč
Druhá třída - 60 dolarů, 13 liber - dnes 1900 dolarů, to je 31 000 Kč
Třetí třída - 20 - 40 dolarů 3 - 8 liber - dnes 440 - 1170 dolarů, to je 7000 - 20 000 Kč
(Ceny lodní listků jsou pouze orientační, během let se ceny měnily)
(Informace z titanicworld.cz)